Jdi na obsah Jdi na menu
 


Křížová cesta

 

Křížová cesta je ztvárnění utrpení na jeho poslední cestě z domu Pilátova až na horu Kalvário (Golgota). Nejčastěji vede pod širým nebem do kopce a bývá označena zastávkami nebo štacemi na nichž jsou vyobrazeny výjevy z Umučení Páně. Na kopci na nejvyšším místě se nalézá kříž nebo bazilika s Božím hrobem. Bývá často vyobrazena v kostelích. Na Velký pátek se na křížové cestě konávají pobožnosti. Pobožnost, která probíhá v průběhu křížové cesty,sestavá obvykle ze 14 zastavení. Původ pobožnosti není  znám.

Obrazek

 

Tyto skupiny soch, v nadlidské velikosti, v lesním zátiší postavené, účinkující na zbožného pozorovatele mocnou a nezapomenutelnou silou….

 

Křížová cesta na Křížový vrch měla čtrnáct zastavení – sousoší v životní velikosti, která vytvořila plzeňská firma Galgani. Vystavění těchto soch umožnila sbírka mezi obyvateli blízkých i vzdálených měst a obcí. Jak tato sbírka umožňovala, zastavení při lesní cestě vzhůru postupně přibývala od roku 1900 do roku 1902.

Starala se o to ustavená komise, ale hlavní zásluhu na pořízení této křížové cesty měl stavitel  Niklas Menzl z Losiny pod křížovým vrchem. Už roku 1929 Václav Hataj, historik z Chotěšova a okolí, však o těchto sochách napsal:,,Dnes jsou většinou již zničeny. Ruka nevynechala jediné,ničivá práce její je patrná všude, což ovšem nesvědčí o kulturní výši člověka.“

Obrazek

 

V takovém stavu byly nalézány vetší, či menší fragmenty jednotlivých soch v lesích na svazích Křížového vrchu.

Varující pohled !!!

Obrazek

 

 

Obrazek

Obrazek